lodowisko na sztucznej trawie
Czy można zrobić lodowisko na boisku ze sztucznej trawy?
Przybywa w Polsce inwestycji, gdzie małe, zadaszone boisko ze sztucznej trawy, zamieniane jest na lodowisko. Boiska małe w rozmiarach około 800-1500 m2 stają się idealnym rozwiązaniem dla łyżwiarzy podczas zimy.
Nawierzchnia ze sztucznej trawy jest materiałem tekstylnym odpornym na niskie temperatury i z powodzeniem może być zalana wodą i zamarznąć na czas zimy. Jest to powszechna praktyka szczególnie w krajach skandynawskich oraz Rosji gdzie popularność hokeja jest ogromna.
Wybierając sztuczną trawę należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych rzeczy.
Sztuczna trawa musi być trawą IV-tej generacji czyli bezzasypową – bez granulatu gumowego. Trawa powinna być krótsza niż typowa piłkarska czyli 20-35 mm. Im krótsza tym twardsza do piłki nożnej, ale ‘łatwiejsza’ dla lodowiska. Opcjonalnie należy trawę zasypać piaskiem kwarcowym w celu dociążenia/balastu ok. 5-7 kg/m2 w zależności od wysokości włókna trawy.
Na załączonych zdjęciach widzimy boisko z trawą 35 mm (bez maty). Trawa tkana (tzw. woven grass) z białym spodem z PP/PE o gęstości ponad 350 tyś włókien/m2. Grubość tafli lodu ponad trawą to około 7-8 cm.
Jeżeli podczas lata, boisko jest typowym boiskiem piłkarskim należy wybierać trawy wyższe np. 30-35 mm i bardzo gęste (niska urazowość) . Jeżeli boisko ma przeznaczenie głównie wielofunkcyjne, to wtedy wybieramy trawy krótsze 20-25 mm o niskiej gęstości, zasypywane piaskiem. Takie rozwiązanie jednak, nie daje się do piłki nożnej (za twardo).
Podsumowując:
- sztuczna trawa bezzasypowa – tzw. tkana (woven grass)
- wysokość włókna 15-20 mm trawa wielofunkcyjna
- wysokość włókna 30-35 mm, gęsta min. 350 tyś włókien/m2 ( z dodatkowym dolnym włóknem) – nawierzchnia do piłki nożnej
- koniecznie spód trawy PP/PE (bez czarnego lateksu)